منوی دسته بندی

استارباکس ، برترین برند قهوه

استارباکس چیست؟

استارباکس یک شرکت بزرگ با بیش از هزاران کافه در سرتاسر دنیاست که قهوه‌ آماده ارائه می‌دهد. با وجود نزدیک به ۳۰ هزار کافه، فراتر از یک نام است. این برند علاوه بر تهیه و توزیع قهوه آماده ، ماگ ها و لیوان های مخصوص خود را هم تولید میکند.

جالب است بدانید که استارباکس کار خود را از یک مغازه فروش دانه‌های قهوه در سیاتل، آغاز کرد و حالا به یک کسب و کار ۸۰ میلیون دلاری تبدیل شده است.

 استارباکس ۵۷ درصد از فروش بازار قهوه در سراسر دنیا را در دست دارد!

 در برخی مقاطع زمانی، تعداد زیاد شعب باعث شد تا آن‌ها حتی با کاهش فروش رو به رو شوند و در پی آن، مدیران استارباکس برای جبران ضرر، قیمت‌ها را افزایش دادند. این مسئله هم در ادامه، به ضرر آن‌ها تمام شد و در برخی مقاطع زمانی، مشتریان را دور کرد.

 

ایده نو

قبل از ظهور استارباکس، هیچ کافه قادر نبود که قهوه آماده عرضه کند.(البته در آن زمان اشخاص کمی به اسپرسو و انواع قهوه اهمیت میدادند) 

هدف ابتدایی و اصلی استارباکس، این بود تا دانه‌های قهوه با بالاترین کیفیت را برای مشتریان خود عرضه کند. اما یک تصمیم از سوی مدیران، همه چیز را عوض کرد؛ استخدام اولین مدیر بازاریابی حرفه‌ای!

 

استارباکس اولین مدیر بازاریابی و فروش حرفه‌ای خود هاوارد شولتز مردی که استارباکس را در دنیا منفجر کرد؛ را استخدام نمود. او به دنبال پاسخ به این سوال باعث شد سرنوشت استارباکس تغییر کند :

 ” چرا استارباکس پس از این همه فعالیت، نوشیدنی قهوه مخصوص خود را نمی‌فروشد؟ “

در سال ۱۹۸۳ شولتز  با یک ایده به آمریکا بازگشت: تبدیل کردن مغازه‌های فروش دانه‌ قهوه به فروش لاته‌ استارباکس.

اگرچه این ایده جدید بود، اما ریسک بالایی به همراه داشت.

این کار باعث شد تا مشتریان به جای اینکه دانه قهوه را بخرند و خودشان قهوه درست کنند، به راحتی از فروشگاه های استارباکس یک ماگ لاته بخرند و بنوشند.

چهار سال پس از این موفقیت بزرگ شولتز با ۳ موسس استارباکس شریک شد و در سن ۳۴ سالگی با ۳/۸ میلیون دلار، بخشی از سهام استارباکس را خرید و به یکی از سهام داران این کمپانی تبدیل شد.

امپراطور قهوه!

استارباکس به قدری بزرگ شد که استراتژی های مختلفی برای ارایه خدمات به مشتریان ارایه داد.

 یکی از این استراتژی‌ها افتتاح خط مغازه‌های بزرگی به نام Starbucks Reserve Roasteries بود.

این کافه‌ها فضای بسیار بزرگی با مساحت بیش از ۲۰۰۰ متر دارند که هدف آن‌ها جذب توریست‌ و فضایی برای آن‌ها است. در این مکان‌ها، قهوه‌چی‌ها، روش‌های تازه‌ای از دم کردن قهوه، در هم آمیختن و سرو متفاوت قهوه استارباکس را یاد می‌گیرند و برنامه‌های مختلفی هم برای مشتریان و توریست‌ها در نظر گرفته می‌شود.

جالب است بدانید که در هفته اول افتتاح این مراکز، شعبه شانگهای توانست روزانه به طور میانگین ۶۴ هزار دلار درآمد داشته باشد.

Hooman
همیشه عاشق جمع آوری اطلاعات و علاقمند به ورزش بودم و هستم گاهی اوقات مینویسم تا بتونم بروز باشم امیدوارم که همیشه بتونم به بقیه اطلاعات جدید و مفید رو انتقال بدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *