منوی دسته بندی

فورد ، انقلابگر صنعت خودرو

شرکت فورد موتور، (Ford Motor Company)  شرکت خودروسازی آمریکایی چندملیتی مستقر در دیربورن، میشیگان از حومه شهر دیترویت می‌باشد.

این شرکت در تاریخ ۱۶ ژوئن ۱۹۰۳ میلادی توسط هنری فورد تأسیس شد و امروزه علاوه‌بر خودروهای سواری و باری فورد، خودروهای لوکسی با مارک لینکلن هم تولید می‌کند. این شرکت از سال ۱۹۳۸ خودروهای لوکس ارزان قیمت‌تری با برند مرکوری تولید می‌کرد، اما از سال ۲۰۱۱ تولید خودرو با این مارک را متوقف نمود.  

تاریخچه تأسیس شرکت فورد

اگر چه شرکت فورد در سال ۱۹۰۳ میلادی تأسیس شد، اما هنری فورد هفت سال پیش از آن اولین وسیله نقلیه چهار چرخ را ابداع و تولید کرد.

 این چهارچرخ همانند یک قایق با استفاده از یک فرمان رانده می‌شد و بدون این که امکان برگشت به عقب را داشته باشد با دو سرعت متفاوت حرکت می‌کرد. سال ۱۹۰۳ زمانی که هنری فورد با سرمایه ۲۸ هزار دلاری به همراه ۱۱ سرمایه گذار توافق نامه همکاری با ایالت میشیگان را امضا کرد شرکت فورد تأسیس شد.

 با وجود این که هنری فورد در زمان تأسیس شرکت ذکر شده ۳۹ ساله و نسبتاً جوان بود موفق شد این شرکت را به یکی از بزرگ‌ترین و سودآورترین کمپانی‌های تاریخ تبدیل کند. هم اکنون بیش از یک قرن است که این کسب و کار در خاندان فورد نسل به نسل انتقال پیدا می‌کند.

اولین محصولات شرکت فورد

بین سال‌های ۱۹۰۳ تا ۱۹۰۸ میلادی شرکت فورد خودروهای مدل A، B، C، F، K، N، R و S را تولید کرد که هر سال تنها هزار دستگاه یا حتی کمتر از این مدل‌ها به فروش می‌رسید. اولین خودروی شرکت فورد که به مرحله تولید انبوه رسید مدل T نام داشت؛ این محصول به یک ماشین بسیار محبوب تبدیل شد.

این خودروی سیاه رنگ که در سال ۱۹۰۸ وارد بازار شد از نظر قیمت بسیار مناسب بود، به طوری که یک سال پس از تولید قیمت آن از ۸۲۵ به ۳۶۰ دلار کاهش پیدا کرد. در سال ۱۹۱۸ نیمی از خودروهای ایالات متحده آمریکا فورد مدل T بود. این شرکت در سال ۱۹۲۲ بیش از یک میلیون خودروی فورد مدل T تولید کرد و ۵۶ درصد تولید خودرو در جهان را به خود اختصاص داده بود.

فورد مدل T

شرکت فورد در طول زمان صاحب بعضی از برندهای بزرگ و محبوب مانند جگوار (Jaguar) و لندروور (Land Rover) بوده است. این شرکت از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۰ میلادی نیز به مدت ۱۱ سال صاحب برند سوئدی ولوو (Volvo) بود. علاوه بر این شرکت فورد صاحب برند معروف دیگری به نام مرکوری (Mercury) نیز بود. این شرکت از سال ۱۹۳۸ میلادی خودروهای لوکسی برای بازار آمریکا، کانادا، مکزیک و خاورمیانه تولید می‌کرد. فعالیت برند مرکوری در سال ۲۰۱۱ توسط فورد متوقف شد.

بنابر گزارش مرکز پژوهش Navigant در اوایل سال ۲۰۱۷ شرکت خودروسازی فورد در صدر فهرست سازندگان خودروهای خودگردان قرار دارد. شرکت خودروسازی فورد، هم‌اکنون دومین تولیدکننده خودرو در ایالات متحده آمریکا بوده و از پایان سال مالی ۲۰۱۱ به‌عنوان پنجمین خودروساز بزرگ جهان محسوب می‌شود.

این شرکت در سال ۲۰۱۰ در فهرست فرچون ۵۰۰ در جایگاه هشتمین شرکت بزرگ در ایالات متحده شناخته شد. اکنون شمار کارکنان شرکت فورد بیش از ۲۱۳ هزار نفر اعلام شده، که در ۹۰ کارخانه این شرکت در سراسر جهان، فعالیت می‌کنند. خانواده فورد هم‌اکنون با در اختیار داشتن ۲درصد از سهام شرکت فورد، مالک اصلی آن محسوب می‌شود.

Hooman
همیشه عاشق جمع آوری اطلاعات و علاقمند به ورزش بودم و هستم گاهی اوقات مینویسم تا بتونم بروز باشم امیدوارم که همیشه بتونم به بقیه اطلاعات جدید و مفید رو انتقال بدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *